Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Budynki w chmurach

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Od najdawniejszych czasów ludzie próbują z przeróżnych przyczyn wznosić wysokie budynki. Starożytne zigguraty i piramidy, średniowieczne katedry są tego dobrym przykładami. Wszystkie te konstrukcje powstawały niezwykle długo. Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom i sprzętowi - budowy imponujących, wysokich budynków, trwają znacznie krócej. Drapacze chmur od dawna stanowią odzwierciedlenie zamożności i prestiżu, a teraz moda na ich budowanie dotarła także do Polski.

Rywalizowanie o to, kto wybuduje najwyższy wieżowiec współczesnych czasów zaczęła się w końcówce XIX w. w największych miastach USA. Następnie moda dotarła też do państw azjatyckich - obecnych liderów, jeśli chodzi o wieżowce, czy Ameryki Południowej. Mimo ostatniego kryzysu i zahamowania tempa inwestycji, na świecie konstruuje się coraz więcej wieżowców. Są one symbolem nowoczesności, ale w niektórych regionach z wielomilionowymi aglomeracjami, powstają ze względu na brak wolnej przestrzeni, która jest poza tym niezwykle kosztowna. Obecnie, architekci nie widzą już nawet problemu w wyburzaniu i budowaniu nowych, wyższych drapaczy chmur, mimo sąsiadowania z inną zabudową, a co więcej są w stanie tworzyć takie obiekty także na terenach aktywnych sejsmicznie.

W Europie buduje się zdecydowanie łatwiej, niż w Azji, ze względu na mniej gęstą zabudowę. Przed konstruktorami pojawia się tu jednak inne wyzwanie - wymagające kreatywności. Budynek o kształcie prostopadłościanu jest mało atrakcyjny, a wręcz banalny, w związku z czym budowniczowie decydują się na inne kształty. Co więcej, nowoczesne apartamentowce muszą być energooszczędne i przyjazne mieszkańcom oraz użytkownikom. Muszą estetycznie wyglądać z otoczeniem i nie wpływać negatywnie na sąsiadującą zabudowę.

W naszym kraju, wysokie obiekty budzą skrajne emocje. Na przykład najwyższy w Polsce - Pałac Kultury, który wśród młodzieży nie wywołuje już skojarzeń z epoką komunizmu, ale zdaniem starszego pokolenia - powinien zostać zdemontowany. Faktem jest, że Pałac zdominował centrum Warszawy i jest jej najbardziej rozpoznawalnym budynkiem. Być może, któraś z obecnych inwestycji będzie jednak w stanie trochę przygasić jego „blask“. Burzenie Pałacu nie jest dobre z ekonomicznego punktu widzenia, zatem jedynym rozwiązaniem byłoby wykonać w jego otoczeniu projekt tak atrakcyjny, aby wpłynął on na wygląd Warszawy. Czy tak się stanie, na pewno dowiemy się w najbliższej przyszłości, ponieważ branża budowlana w kwestii wysokościowców cały czas się rozwija.